Има и обективни факти в полза на отказването от месото. Какви? Медиците ни разкриха, че вегетарианците са различни, това което ги обединява е, че не ядат месо и риба, но в детайлите понякога се различават значително.
Флексивегетарианец – води полувегетариански начин на живот, но от време на време яде месо и риба.
Лакто вегетарианец – не ядае месо, но консумира други животински продукти като мляко и яйца.
Песцетарианец – той консумира морска храна, но не и други видове месо.
Веган – не яде никакви животински продукти.
Суровоядец – диетата със сурови храни не съдържа нищо готвено над определена температура.
Безусловни предимства на вегетарианството:
Те имат нисък холестерол
Изследвания на кръвни тестове на вегетарианците по света показват, че при тях вероятността да имат увеличение на холестерола до опасни нива е три пъти по-малка.
Те имат здраво сърце
Малкото количество мазнини в храната, високото съдържание на фибри, многото пресни и естествени храни води до факта, че е два пъти по-малка вероятността да страдат от сърдечни заболявания, тъй като диетата допринася за понижаване на кръвното налягане.
Те не страдат от диабет
При вегетарианците, вероятността да страдат от диабет е 4 пъти по-малко от месоядните. При тях почти винаги кръвната захар е с нормално ниво.
Те изглеждат по-млади
Учените отдават това на богатата на антиоксиданти диета при вегетарианците.
Те са по-слаби
Може би това се дължи на факта, че за да се откажат от месото, вегетарианците са по-загрижени за своето здраве и освен балансирано хранене, се движат повече. Средното им тегло е с 10 кг. по-малко от това на месоядните.
Основни продукти във вегетарианската диета:
Зърнени храни: може би най-важният елемент в диетата. Пълнозърнест хляб, кафяв ориз, пълнозърнеста паста, зърнени храни, които са източник на полезни фибри, витамини от група В, протеини и добри въглехидрати.
Ядки и семена: кашу, леща, боб, грах, сусам…източници на здравословни мазнини, протеини и енергия.
Плодове и зеленчуци: Източници на витамини и минерали и със сигурност полезни компоненти за вегетарианската диета.
Млечни продукти: Кисело мляко, извара, сирене…всички те са много полезни за храносмилането, кожата и поддържа баланса на протеините в организма.
Как да станеш вегетарианец безопасно?
Ако фактите по-горе са те убедили да откажеш месото, виж това просто ръководство, което ще ти помогне плавно да преминеш към вегетарианството.
1 – Постепенно намаляй количеството на месото в храната. Опитай се да ядеш месо през ден, след това през два и така нанатък.
2 – Започни да обядваш във вегетарианско кафе или ресторант или просто си сготви вкусна вегетарианска храна вкъщи.
3 – Постепенно увеличавай количеството плодове и зеленчуци в диетата, като заменяш с тях месните продукти.
4 – Не се измъчвай насила – ако сънуваш сочна пържола, изяж една. Това означава, че тялото ти все още не е готово да откаже напълно месото.
5 – Не се притеснявай, ако вегетарианството не е твоя хранителен режим. Важното е да се храниш здравословно и балансирано и да се чувстваш щастлив/а!